Türkçe

Ev İçin Hangi Regülatör Kullanılmalı?

Ev İçin Hangi Regülatör Kullanılmalı?

Eviniz için regülatör seçimi yapacaksınız ancak statik regülatör mü yoksa servo regülatör mü seçmelisiniz bir türlü karar veremiyor, “Ev için hangi regülatör kullanılmalı” sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. O zaman doğru yerdesiniz, çünkü bu yazımızda kafanızı kurcalayan soruların cevabını bulacaksınız. 
 
Regülatör Nedir?
 
Çoğu kişinin cevabını merak ettiği bir diğer önemli soruyla başlayalım: Regülatör nedir? Regülatörler, elektronik cihazların daha verimli kullanılmasına ve gerilimde oluşabilecek dengesizlikler sonucunda sistemlerin hasar almasını engellemeye yararlar. Şebeke gerilimindeki dengesizlikleri düzenleyen regülatör, verimin düşmesini engeller ve cihazlarımızın herhangi bir sorun olmadan çalışmasını sağlar. Bu sebeple, regülatörler, elektrikli cihazlardaki en önemli elemanlardan sayılırlar. Her ne kadar farkında olmasak da regülatörler hayatımızın pek çok alanında yer almaktadır.
 
Regülatör; frekans, güç, hız, basınç, gerilim ve akım gibi fiziksel büyüklükleri belirli bir düzeyde sabit tutmanın yanı sıra elektronik koruma sistemi vasıtasıyla ayar dışındaki gerilimlerdeki düşme ve yükselmelerde de çıkış gerilimini elektromekanik olarak kesip oluşabilecek herhangi bir hasarı önler. Bu özelliği sebebiyle bilgisayar, faks makineleri, laboratuvar cihazları, ev ve aydınlatma sistemleri gibi şebekelerde regülatör kullanımına başvurulur. 
 
Ev İçin Hangi Regülatör Kullanılmalı?
 
Genelde ev kullanımı için servo regülatör yeterli olmaktadır. Ancak, kırsal yerlerde ya da elektrik tesisatından kaynaklı bazı sebeplerden ötürü bazı evlerde statik regülatör kullanmak gerekebilir. Bu tarz özel durumlar haricinde evinizde servo regülatörü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Statik regülatör ile servo regülatör arasındaki en temel fark fiyatta karşımıza çıktığı için çoğu kişi evlerinde daha ucuz olan servo regülatörleri kullanmayı tercih edebiliyor. Elbette, servo regülatör bir evin regülatör ihtiyacını neredeyse tamamen karşılayabilse de az önce bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Bu sebeple, regülatör seçimi öncesinde evinizin durumunu iyice gözden geçirip kararınızı ona göre vermeniz elzemdir. Bütün bunların dışında, servo regülatörler statik regülatörlere göre daha fazla alanda denenmiş olduğu için daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yani, eğer evinizin özel bir durumu yoksa servo regülatör muhtemelen tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Elbette, statik regülatörlerin, servo regülatörlere göre düzensizliklere daha hızlı cevap vermesi ve daha küçük ebatlarda olması statik regülatörlerin avantajları arasındadır.
 
Ev İçin Kaç Kva Regülatör Gerekli?
 
Kırsal kesimlerde genelde voltaj 150 voltun altına düşebileceği için bu yerlerde şehir merkezi gibi yerleşimlere göre daha düşük kva’lık regülatörler kullanılabilir. Eğer evinizde 150 voltun altına düşmeyen bir enerji varsa standart elektronik eşyaların (televizyon, bilgisayar, vesaire) bulunduğu bir ev için 10kva’lık bir regülatör yeterli olacaktır. Kva değeri kullanılan elektronik cihazlara göre belirleneceği için sadece televizyon ve aydınlatma için 5kva regülatör yeterli olacaktır. Ama, eğer evde bulaşık makinesi gibi diğer elektronik eşyalar da bulunuyorsa o zaman daha büyük kapasiteli bir regülatör kullanılmalıdır.